Основни видове стъкла за стъклопакети
За да можем да изберем дограмата, която най-добре ще отговаря на нуждите на помещението и на нашите нужди от пропускливост и защита, трябва да знаем какво предлагат различните видове стъкла, които се използват в стъклопакетите. Свойствата на стъклата са важни, тъй като стъклопакетите заемат от 75% до 90% от общата площ на прозореца.
Основни критерии, според които трябва да изберем стъклата за стъклопакетите
- Топлоизолация
- Шумоизолация
- Защита от ултравиолетовите лъчи
- Устойчивост на надраскване и чупене
- Защита на помещението
- В помещение с какво изложение ще се монтира стъклопакетът
- Декоративна цел
Видове стъкла, използвани в съвременните стъклопакети
- Бяло флоатно стъкло. Дебелината на това стъкло е от 4 до 8 мм. Този вид стъкло е най-често използван и обикновено се комбинира с друго стъкло. То се произвежда чрез изливане на разтопената стъклена маса върху разтопено олово, след което се извършва охлаждане на тази маса. Флоатното стъкло е много гладко и няма оптически дефекти.
- Нискоемисийно или К стъкло – това е енергоспестяващо стъкло, което предлага по-добра изолация от флоатното стъкло. От една страна, то пропуска максимално слънчева енергия, а от друга задържа в помещението топлината, излъчена от нагревателните уреди и осветителните тела. Свойствата му се дължат на специалното нискоемисийно покритие, нанесено от едната му страна. К стъклото се използва винаги в комбинация в стъклопакета, като нискоемисийното покритие се поставя от вътрешната страна. Твърдото покритие на К стъклото го предпазва от механични повреди и от химично действие на вещества.
- Високоенергийно стъкло, още познато като всесезонно или четирисезонно – това е още по-ефективен вид стъкло, който осигурява оптимална среда в помещението през цялата година, независимо от сезона. Коефициентът му на топлопреминаване е много нисък. Високоенергийното стъкло е особено подходящо за прозорци на помещения с южно и югозападно изложение.
- Ламинирано стъкло – то се състои от няколко пласта стъкло, съединени посредством високоякостен филм. Едно от предимствата на това стъкло е отличната му шумоизолация. Освен това при разрушаване ламинираното стъкло не се разпада на парченца, а остава в рамката. Не на последно място, филмът между отделните стъкла предпазва от ултравиолетовите лъчи.
- Рефлексно стъкло – то се използва предимно за фасади и покриви. Освен високата степен на соларен контрол рефлексното стъкло е устойчиво на надрасквания и зацапване.
- Пожароустойчиво стъкло – с метална мрежа, която се вижда. Дори да се напука, стъклото остава в рамката, задържано от металната мрежа. То осигурява добра защита от дим и от горящи газове.
- Оцветено стъкло – на пазара се предлагат стъкла в различни тонове, синьо, кафяво, зелено, сиво. Те имат по-скоро декоративна функция.
Допълнителна възможност за повишаване на топлоизолацията и намаляване на загубата на енергия
За повишаване на топлоизолационните свойства на стъклопакетите и за намаляване на загубите от енергия от помещението може да се извърши запълване на херметически затворените пространства с аргон.