
К стъкло – как да го разпознаем
К-стъклото става все по-популярно поради това, че е нискоемисийно. Това означава, че този вид стъкло пропуска по-малко топлина, отколкото обикновеното стъкло. Това е важно предимство през всички сезони. През зимата прозорците с К стъкло изолират от студа навън, не позволявайки на голяма част топлината в стаята да премине навън, а през лятото стаята остава приятно хладна, тъй като прозорецът не дава възможност на горещината да проникне в нея.
Къде се поставя К стъклото
Обикновено К стъклото се поставя като вътрешно стъкло в стъклопакета. Филм покритието на стъклото е също отвътре – целта е стъклото да се защити от надраскване.
Признаци на К стъклото, които помагат за разпознаването му
- К стъклото обикновено е с етикет, който удостоверява вида му.
- Оттенъкът на К стъклото през деня е лилаво-сивкав.
- Огледалният ефект на това стъкло е още един признак, улесняващ разпознаването му.
- Проверката може да се извърши със запалка, като се наблюдава отражението на пламъка й в стъклото.
- Още един лесен начин е с използване на молив и наблюдаване на отражението му в стъклото.
- Проверката с уред е лесна, чрез поставяне на този специализиран уред, наречен мултиметър, върху стъклото.
Проверка за К стъкло със запалка
Този начин се използва от професионалните стъклари. При наблюдаване на отражението от пламъка на запалката, която е поднесена към стъклото, трябва да се видят четири пламъка, от които само единият е различен на цвят. За разлика от К стъклото обикновеното стъкло отразява пламък с двойно изображение и еднакъв цвят на пламъка и при двете изображения. Причината за различния цвят на пламъка при К стъклото е метализиращият филм върху него.

По кое време на деня можем да извършим проверката със запалка
Този начин трябва да се използва при мрак. Ако искаме през деня да пробваме дали стъклото е от К вид, трябва да закрием частта от стъклото от обратната страна с длан или с някаква книга, за да можем да наблюдаваме добре отражението на пламъка.
Проверка със специализиран уред
- Проверката с уред се извършва, като уредът се поставя върху стъклото. Уредът се нарича мултиметър или мултицет. Най-често уредът съчетава функциите, които имат волтметърът, амперметърът и омметърът, и затова се нарича и амперволтомметър.
- Принципът, на който се извършва проверката, е използването на метализиращия слой на стъклото, чрез който веригата, създавана от уреда, се затваря.
- По това, дали уредът издава звук, може да се установи дали стъклото е К или високоемисионно.
- Тази проверка може да се извърши и преди да се монтира стъклопакетът.
Недостатъци на проверката с мултиметър
Този метод не е подходящ за използване от клиенти, на които ще поставят стъклопакет с К стъкло, тъй като уредът струва скъпо и разходът не е оправдан.
Проверката с мултиметър има още един недостатък. При проверка на стъкло за наличие на метализиращ слой той издава звук и при стъкла с огледален ефект, както и при обикновени огледала.